عوارض کشیدن دندان اطفال


عوارض کشیدن دندان شیری چیست؟
 
گالری عکس لبخند های زیبا و دلنشین که باید ببینید
 
کشیدن دندان شیری زودتر از موعد مقرر باعث کاهش توانایی کودک در جویدن و از دست رفتن فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی می باشد.
مهمترین مورد در این بین، حفظ دندان شیری می باشد!
اجزای دندان شیری :
دندان شیری به‌عنوان یک نمونه کوچک ‌تر دندان دائمی می باشد که دارای 2 بخش تاج و ریشه است.
گاهی والدین دچار این تصور اشتباه هستند که دندان شیری بدون ریشه است در حالی که این دندان ‌ها دارای ریشه کامل هستند که به مرور زمان تحلیل می ‌رود تا زمانی که دندان‌ها در سن معینی می افتند.
جای آن هم دندان دائمی رشد می کند.
همچنین دندان‌ های شیری دارای مینا، عاج و بخش داخلی ‌تر هستند که اصطلاحا عصب دندان نامیده می ‌شود.
با کشیدن دندان شیری چه اتفاقی می افتد؟
در مواردی که دندان کودک درد می گیرد، والدین به اشتباه تصور می‌ کنند اگر دندان شیری کشیده شود، ماجرا سریعتر حل می شود و دندان بعدی راهش برای درآمدن باز می شود.
اما با کشیدن زودهنگام دندان شیری فقط عوارض شدید و جبران ‌ناپذیری برای کودک به دبنال خواهد بود.
در واقع کشیدن دندان شیری در سنین پایین به هیچ وجه موجب تسریع رویش دندان دائم نخواهد شد در نتیجه دندان‌پزشک تا جای ممکن دندان شیری را با درمان ‌های عصب‌کشی، ترمیم یا روکش‌ های مخصوص دندان کودکان حفظ خواهد کرد.
حالا با کشیدن دندان های شیری چه عواقبی به دنبال آن خواهد بود؟
دندان های شیری، مثلا دندان های قدامی تا حدود 7 الی 8 سالگی می ریزند، دندان های خلفی هم حدودا تا 10 الی 12 سالگی در دهان می باشند. اگر دندان شیری زودتر از زمان مقررش کشیده شد، فقط مشکلاتی مثل کاهش توانایی جویدن و از دست رفتن فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی برای کودک به دنبال خواهد داشت.
به اصطلاح می گویند نوعی قطع عضو صورت گرفته!
اگر ناچار به کشیدن دندان شیری بودید، چه؟!
گاهی انقدر التهاب عصب دندان شیری به حدی پیشرفت می کند که احتمال صدمه زدن به جوانه دندان دائم را بالا می برد.
در این شرایط که دندان کشیده می شود، دندانپزشک اطفال باید فضانگهدارنده استفاده کند که فضای موجود برای رویش دندان دائمی را حفظ کند.
اگر عصب کشی دندان شیری لازم شود، روش مطمئنیست؟ به عصب دندان آسیب نمی زند؟
دندان های شیری کودکان به صورت یک دندان مستقل با ساختار مستقل هستند. عصب کشی دندان شیری که انجام می شود، هیچ‌گونه صدماتی برای عصب دندان دائم ندارد. بلکه جوانه دندان دائم دارای تاج، ریشه و ساختارهای عصبی مجزاست و در زمان معین تکامل خواهد یافت.