تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان


تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
این سوال بسیاری از مراجعین به مطب است. برای دانستن تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان ابتدا باید با هرکدام از این درمانها آشنا شوید. در این مقاله تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان را به طور کامل برای شما خواهیم گفت.
به طور متداول در جامعه ما، منظور از کامپوزیت، ونیر کامپوزیتی و از لمینت دندان، لمینت سرامیکی است.
لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا وپایین می باشد. در هردو این درمانها، در جلسه معاینه ابتدا دندانها، روابط دندانهای فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص بررسی میشود، تا قابل انجام بودن این درمانها برای مراجع مورد نظر مشخص شود.
ممکن است یکی از این درمانها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینت می باشد، به طور مثال جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در لبخند دیده میشوند. ممکن است هیچکدام از این درمانها قابل انجام نباشد و فرد نیاز به ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری(ترکیب ارتودنسی و جراحی) داشته باشد. در متن زیر میتوانید در مورد درمانهای کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی بخوانید.
لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی، روکشی است که زیبایی منحصر بفردی دارد. کسانی که برای طراحی لبخند خود از لمینت سرامیکی استفاده می کنند، نسبت به کسانی که به سراغ کامپوزیت می روند، مدت زمان بیشتری لبخند زیبا خواهند داشت! اگر چه این روزها کامپوزیت به خاطر قیمت پایین، طرافداران بیشتری پیدا کرده است. اما نمیتوان منکر شد که لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی کیفیت و زیبایی بالاتری دارد. لمینت سرامیکی، براق تر و جذاب تر است. ماندگاری این روکش نیز نسبت به کامپوزیت بیشتر است. در واقع لمینت سرامیکی اگر به درستی مراقبت شود، ۷ الی ۱۰ سال ماندگاری خواهد داشت. اما طول عمر کامپوزیت دندان ۴ الی ۵ است.
از دیگر مواردی که نقطه قوت لمینت نسبت به کامپوزیت محسوب می شود، پالیش دندان است. لمینت سرامیکی در سال هایی که روی دندانهایتان کار گذاشته می شود، نیاز به پالیش ندارد. تنها وقتی که لمینت سرامیکی روی دندان های شما کار گذاشته می شود، حدود نیم میلیمتر از دندان هایتان تراش داده می شود.
در زمان لمینت دندان، پزشک بعد از معاینه کلی و تایید فرم نهایی، قالبگیری انجام خواهد شد. گرچه مدت زمان اجرای لمینت کمی بیشتر از کامپوزیت است. اما با توجه به ماندگاری لمینت در طولانی مدت گزینه بهتری محسوب میشود.
اگر در انتخاب بین لمینت و کامپوزیت مانده اید و نمیدانید کدام یک را انتخاب کنید، کافی است با مشاورین دندانپزشکی یاس در تماس باشید. انتخاب میان این دو روکش برای داشتن لبخند هر چه زیباتر بسیار بسته به شرایط دندانی شماست.
ونیر کامپوزیت
کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک در همان جلسه (حدود پنج ساعت برای هر فک) فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. درمانهای کامپوزیت درمانهای قابل برگشتتری هستند زیرا نیاز به تراش دندان (در صورت انتخاب صحیح کیس) وجود ندارد. در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند. کامپوزیت در صورتیکه از ماده ای با کیفیت خوب ساخته شوند. در زمان ساخت به خوبی و با دقت پالیش شوند، دچار تغییر رنگ نمیشوند. و یا میتوان گفت تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است.
فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟
جنس ماده استفاده شده
 زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود سه هفته
زمان مورد نیاز برای ساخت کامپوزیت ونیر یک جلسه برای یک فک
نیاز به تراش و قالب گیری (لمینت سرلمیکی)
عدم نیاز به تراش و قالبگیری(کامپوزیت ونیر)
عدم نیاز به پالیش(لمینت سرامیکی)
نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتر (کامپوزیت ونیر)
عدم امکان ترمیم و نیاز به تعویض در صورت لب پری(لمینت سرامیکی)
امکان ترمیم در صورت لب پری (کامپوزیت ونیر)